55.978.357 overnatninger i 2019. Dansk turisme sætter atter rekord takket være vores stamgæster

katie jowett 5LBu QJQPXo unsplash 1024x683  VisitDenmark, Overnatningstal, Jan Olsen 55.978.357 overnatninger i 2019. Dansk turisme sætter atter rekord takket være vores stamgæster tal-tendens, featured 55.978.357 overnatninger i 2019. Dansk turisme sætter atter rekord takket være vores stamgæster
Det er primært danske og tyske overnatninger, der trækker væksten i dansk turisme. (Foto: Katie Jowett)

Med 27,2 mio. danske og 28,8 mio. udenlandske overnatninger satte dansk turisme endnu en gang rekord i 2019. Det er især vores stamgæster fra Tyskland, der trækker læsset. Til gengæld giver det svenske marked stadig panderynker.

Stærkt anført af Tyskland med en vækst på hele 7,2 pct. voksede de udenlandske overnatninger med 4,5 pct., og antallet af udenlandske overnatninger i den såkaldte skuldersæson er nu steget med 3,4 mio. siden 2014.

Det er væsentlige skridt på vej mod en mere bæredygtig turisme med solide job og turisme som grundlag for udvikling af hele landet.

De foreløbige overnatningstal for 2019 er netop offentliggjort og viser, at dansk turisme igen sætter rekord med 56 mio. overnatninger.

Udvalgte markeder20182019ÆndringProcent
I alt53.831.43855.978.3572.146.9193,98
Danmark26.271.67127.179.775908.1043,45
Nederlandene1.349.9601.428.248782885,79
Norge2.331.5112.319.791-11720-0,50
Storbritannien880.173895.719155461,76
Sverige1.824.8831.705.218-119.665-6,55
Tyskland15.682.50116.811.6281.129.1277,19
USA786.617831.361447445,68
Kina234.939274.29439.35516,75
Japan88.45998.98210.52311,89

Kilde: Danmarks Statistik, foreløbige tal for 2019

febiyan hwDGRQzAeM unsplash 1024x683  VisitDenmark, Overnatningstal, Jan Olsen 55.978.357 overnatninger i 2019. Dansk turisme sætter atter rekord takket være vores stamgæster tal-tendens, featured 55.978.357 overnatninger i 2019. Dansk turisme sætter atter rekord takket være vores stamgæster
2019 bød på færre svenske overnatninger og status quo på det norske marked. (Foto: Febiyan)

Svenskerne svigter stadig

Tyskerne trækker den udenlandske vækst med en stigning på hele 7,5 pct., og der har været vækst på alle prioriterede markeder bortset fra Sverige, der falder og Norge, hvor der er status quo. De danske overnatninger går frem med 3,45 pct.

Samlet set er der i dag 5,6 mio. flere udenlandske overnatninger end i 2014, og udviklingen er især sket i den såkaldte skuldersæson, april-juni og september-oktober.

Her er antallet vokset med 3,4 mio., og de seks skuldermåneder har nu 1,4 mio. flere udenlandske overnatninger end højsæsonen juli-august.

Skuldersæson i vækst

Det betyder, at der nu er kommet mere balance i dansk turisme, der tidligere var stærkt koncentreret om højsæsonen.

Samtidig er væksten i skuldersæsonen især sket i kyst- og naturturismen, hvilket betyder, at især landdistrikterne har glæde af de turismeskabte job. Det er væsentlige skridt på vej mod en mere bæredygtig turisme med job og turisme som grundlag for udvikling af hele landet.

”Det er glædeligt at se, at væksten i dansk turisme fortsætter, og især at der nu er kommet mere balance i væksten,” siger adm. direktør i VisitDenmark, Jan Olsen.

“I VisitDenmark har vi i flere år haft særligt fokus på at markedsføre Danmark uden for højsæsonen for at sprede turismen og bidrage til en mere balanceret vækst og solide turismeskabte jobs i hele landet,” siger han.

anders jacobsen pWKPNWbZzM4 unsplash 1024x682  VisitDenmark, Overnatningstal, Jan Olsen 55.978.357 overnatninger i 2019. Dansk turisme sætter atter rekord takket være vores stamgæster tal-tendens, featured 55.978.357 overnatninger i 2019. Dansk turisme sætter atter rekord takket være vores stamgæster
Foto: Anders Jacobsen

”Takket være 15 mio. kr. ekstra fra den tidligere og nuværende regering har vi kunnet sætte større tryk på markedsføringen af hele Danmark i skuldersæsonen. Det har bl.a. bidraget til en god vækst og til at hele 2,7 mio. af stigningen er sket uden for de store byer,” siger Jan Olsen.

Klimadagsorden gavner dansk feriehusudlejning kred. VisitDenmark  VisitDenmark, Overnatningstal, Jan Olsen 55.978.357 overnatninger i 2019. Dansk turisme sætter atter rekord takket være vores stamgæster tal-tendens, featured Klimadagsorden-gavner-dansk-feriehusudlejning_kred.-VisitDenmark
Det er de tyske turister, der trækker væksten i kystturismen. (Foto: VisitDenmark)

”Væksten i de udenlandske overnatninger var i 2019 på hele 4,5 pct., og det er i høj grad de tyske turister, der skaber væksten i kystturismen,” forklarer Jan Olsen.

“Ikke mindst på det tyske marked er det derfor vigtigt at holde et fortsat højt tryk på markedsføringen, og vi ser frem til at arbejde tæt sammen med de nye destinationer om at indfri potentialet i den tyske og den internationale rejselyst,” slutter han.

OBS: Overnatningstallene fra 2019 er foreløbige, idet Danmarks Statistik hvert år foretager en justering af dem i april på baggrund af reviderede tal.