Flytrafikken 2019: Billund i vækst, Aalborg i nedgang og markant færre fløj indenrigs

Air China åbner ny direkte rute mellem Beijing og København. Det betyder flere kinesiske turister til Danmark. (Foto: CPH Københavns Lufthavne)
Den internationale trafik med chartrede fly for den største fremgang med 47.000 eller 4 pct. flere afrejsende passagerer. (Foto: CPH Københavns Lufthavne)

Sidste år nåede antallet af afrejsende flypassagerer fra de danske lufthavne op på 18,2 mio., hvilket er næsten uændret i forhold til 2018. Men der var et markant fald i indenrigsflyvninger på 5%. Det skriver Danmarks Statistik.

Det samlede antal passagerer på rutefly var næsten uændret fra 2018 til 2019, mens antallet af passagerer på chartrede fly i samme periode steg med 52.000 eller 4 pct.

Den nationale rutetrafik stod for det største fald fra 2018 til 2019 med 86.000 eller 5 pct. færre passagerer.

Omvendt stod den internationale trafik med chartrede fly for den største fremgang med 47.000 eller 4 pct. flere afrejsende passagerer.

Afrejsende passagerer, faktiske tal

Kilde: www.statistikbanken.dk/flyv92.

Uændret antal passagerer i København og markant fremgang i Billund

Københavns Lufthavn havde 15,1 mio. afrejsende passagerer i 2019, hvilket er det samme som i 2018. Københavns Lufthavns andel af alle flypassagerafgange i Danmark var uændret på 83 pct.

Billund Lufthavn oplevede en markant fremgang på 110.000 eller 6 pct. flere flypassagerer. Billund er den næstmest brugte lufthavn i Danmark med 1,9 mio. eller 10 pct. af flypassagerafgangene i Danmark i 2019.

I Aalborg Lufthavn faldt det samlede antal af passagerer med 71.000 eller 9 pct. i samme periode, hvilket især skyldtes et fald på 69.000 passagerer fra ruteflytrafikken, mens charter- og taxitrafikken kun faldt med 2 pct.

I Aarhus Lufthavn var der 250.000 afrejsende passagerer i 2019 – svarende til en fremgang på 7.000 eller 3 pct. Øvrige lufthavne havde 264.000 afrejsende passagerer i 2019, hvilket er et fald på 20.000 eller 7 pct. sammenlignet med 2018.

Faldende passagertal i Sverige og stagnation i Norge

I Sverige var antallet af afrejsende flypassagerer faldet med 4 pct. i forhold til 2018. I Norge var antallet af passagerer, som rejste fra norske lufthavne ved udgangen af tredje kvartal 2019 næsten uændret. Find flere tal hos Transportstyrelsen, Sverige og hos Statistisk Sentralbyrå, Norge.

Afrejsende passagerer fra offentlige danske lufthavne, faktiske tal

 1. kvt. 2019
(1.000 passagerer)
2. kvt. 2019
(1.000 passagerer)
3. kvt. 2019
(1.000 passagerer)
4. kvt. 2019
(1.000 passagerer)
2018
(1.000 passagerer)
2019
(1.000 passagerer)
 Ændring pct.
I alt375749245314420418185181990
National40048844743518511770-4
International335744364867376916333164291
Rutetrafik i alt347546064853397416953169070
National38747343142318001714-5
International308841334422355015153151930
Charter- og taxitrafik267312456225120912614
National12131410454910
International255299443215116412114
Anden trafik15655233136
        
Afrejselufthavn       
København313440624390350615103150920
National rutetrafik210263247233985953-3
International rutetrafik275136233887314513391134060
Charter- og taxitrafik mv.1731762561287277331
Billund345523592408175818686
National rutetrafik1522241878791
International rutetrafik254403429320134814064
Charter- og taxitrafik mv.76981397033238315
Aalborg166193199167796725-9
National rutetrafik961049299421391-7
International rutetrafik50676550271232-14
Charter- og taxitrafik mv.20224218104102-2
Aarhus567065592432503
National rutetrafik212520249390-3
International rutetrafik313736321331362
Charter- og taxitrafik mv.48103172443
Øvrige lufthavne55766865284264-7
National rutetrafik45594849223200-10
International rutetrafik2354101435
Charter- og taxitrafik mv.91415125049-3
Kilde: www.statistikbanken.dk/flyv91.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *