Nye tal fra Airbnb afslører: 110 kinesere i Aalborg – og 100 gange så mange i København

I 2019 var der cirka 1,1 millioner turister, der valgte at booke en overnatning igennem Airbnb i Danmark – vi dykker ned i tallene for København, Aarhus, Aalborg og Odense og finder nogle overraskende fakta.

Af Lars Bo Axelholm, redaktør, Turisme.nu

De nyeste tal fra Airbnb viser, at 110 kinesere valgte en Airbnb-vært i Aalborg sidste år – mens københavnske Airbnb-værter tog imod 100 gange flere.

Og ved nærmere gennemgang af tallene viser det sig, at svenskerne i stigende grad booker ferie i Danmark via Airbnb, vi har regnet os frem til en stigning på 7%. Der er dog tale om relativt lave tal, så derfor skal udviklingen tages med et vist forhold – men ikke desto mindre står den stigende svenske Airbnb-interesse i skarp kontrast til de nyeste officielle overnatningstal, hvor der blev registeret et fald på 6,5%

Kun tal for de største byer

Havnebadet i Aarhus. (Foto: Kristian Egelund/Unsplash)
Havnebadet i Aarhus. (Foto: Kristian Egelund/Unsplash)

Lad det være sagt med det samme: Detaljeringsgraden i de data, som Airbnb deler ud, lader en hel del tilbage at ønske.

For eksempel får vi kun lov til at dykke ned i tal for de allerstørste byer: København, Aarhus, Aalborg og Odense, og resten bliver så præsenteret i en stor tal-klump, som det er svært at udlede noget detaljeret ud af.

Med andre ord: Hele 43% af Airbnb-overnatningerne i Danmark er faktisk foretaget uden for de fire største byer – men om det er i Esbjerg, Rønne, Næstved, Skagen, Silkeborg eller Gilleleje får vi ikke at vide.

Så hvis du gerne vil vide, hvor mange Airbnb-overnatninger, der var i Vejle sidste år, så bliver du slemt skuffet i denne artikel.

Men selv om man altså godt kunne ønske sig lidt mere detaljerede oplysninger, så er der stadig en hel del interessant viden at hente: Som altså den ovenstående fun-fact at København har 100 gange flere kinesiske-airbnb-gæster end Aalborg, og at tyskerne er den allerstørste gruppe udenlandske Airbnb-gæster i Danmark.

Sidste år var der 11.200 kinesiske turister, der bookede via Airbnb i København. Det er 100 gange flere end i Aalborg. (Foto: Lars Bo Axelholm)

Når det overhovedet kan lade sig gøre at få et lille indblik i, hvor mange turister, der benytter Airbnb i Danmark, så er det takket være en aftale, som VisitDenmark har indgået med den deleøkonomiske platform.

Og hos VisitDenmark er det på sigt målet, at Airbnb og andre tilsvarende deleøkonomiske platforme vil indberette til Danmarks Statistik og blive en del af de klassiske turismedata, sådan at tallene kan smelte ind i den statistik for danske overnatninger 2019, som vi beskrev for et par uger siden.

Før vi dykker ned i tallene, så kan vi tage nogle hovedpointer:

  • 1.133.900 turister i Danmark benyttede sig af Airbnb i 2019
  • Det er en stigning på 96.000 gæster eller 9,25 %
  • knap halvdelen af Airbnb-gæsterne overnattede i København
  • 43 pct. overnattede uden for de fire største danske byer (København, Aarhus, Aalborg og Odense)
  • Tyskland var med godt 151.000 Airbnb-gæster i 2019 det største udenlandske marked 

For kendere af dansk turisme, er det sikkert ikke overraskende, at tyskerne fylder meget i Airbnb’s tal – for tyskerne er jo i forvejen Danmarks ubetinget største marked.

Et nyt udviklingsprojekt i Nordjylland vil udforske big data for at blive klogere på turisterne - og på sigt tiltrække flere. (Foto: Visit Aalborg)
Der var i alt 28.300 turister, der bookede en overnatning i Aalborg via Airbnb sidste år. (Foto: Visit Aalborg)

Oversigt over Airbnb-gæsternes nationaliteter og hvor i landet, de overnattede

DanmarkKøbenhavnAarhusOdenseAalborgResten af landet
Danmark317.38044.06035.58014.16012.900212.690
Tyskland151.19057.7308.5702.8202.43079.650
USA90.62069.5002.3001.10070017.010
Storbritannien76.04054.6102.81096097016.690
Frankrig68.32044.9602.2801.50083018.740
Norge60.67023.9405.5608204.04026.310
Sverige44.27021.6901.48062094019.530
Holland40.59014.0502.110142099022.030
Italien26.04016.9101.1209104606.640
Spanien26.02017.5309506203706.560
Kina16.05011.2005809701103.190
Øvrige lande216.680135.3009.8104.9203.51063.130
I alt1.133.900511.50071.10030.80028.300494.200

Bemærk, at tallene fra Airbnb viser antallet af gæster – og altså ikke overnatninger som i de traditionelle statistikker fra Danmarks Statistik.

Airbnb afslører: Svenskerne har ikke helt opgivet Danmark

Tallene fra Airbnb afslører en kuriositet: Nemlig at svenskerne ikke helt har opgivet Danmark som feriemål.

Hvor de officielle overnatningstal for et par uger siden kunne fortælle, at antallet af svenske overnatninger i Danmark var faldet med 6,5% procent, så er der faktisk sket en stigning i antallet af svenske Airbnb-gæster i Danmark fra 2018 til 2019 – på trods af, at Danmark er et dyrt ferieland for svenskerne på grund af valutakurserne.

Det skal selvfølgelig her bemærkes, at tallene trods alt er relativt små.

Svenske Airbnb-gæster i Danmark

Svenske Airbnb-gæster i DKDanmarkKøbenhavnAarhusOdenseAalborgResten af landet
201841.20020.1901.04046076018.750
201944.27021.6901.48062094019.530
Ændring3.0701.500440160180780
Ændring i procent7,457.4342,3134,7823,684,16

Til gengæld rejser de hurtigt hjem igen

Af tallene fra Airbnb fremgår også den gennemsnitlige opholdslængde for de 12 udvalgte nationaliteter.

Heraf fremgår det, at den gennemsnitlige svenske Airbnb-gæst opholdt sig ca. 2,6 overnatninger i Danmark i 2019. Svenskerne udgør dermed den nationalitet, der havde den korteste opholdslængde i landet – og i forhold til 2018 rejser svenskerne lidt hurtigere hjem – her var den gennemsnitlige opholdslængde 2,7.

Måske ikke overraskende, så bliver gæster, der har lidt længere rejsetid, også lidt længere, når de overnatter med Airbnb i Danmark: Amerikanerne har således en gennemsnitlig opholdslængde på 3,8 dage.

Har du lyst til at dykke mere ned i tallene, så kan du hente rapporten hos VisitDenmark her.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *